Parafia NSPJ w Strzemieszycach
Strona Główna - Historia parafii - Msze i nabożeństwa - Duszpasterze - KONTAKT - Siostry Pasjonistki
Search   
Nawigacja
Artykuły
Ogłoszenia parafialne
Intencje parafialne
Galeria
Parafialna Księga Gości
Ostatnie Artykuły
Strzemieszycki Jubil...
Czerwiec – mie...
NABOŻEŃSTWO PIERWSZ...
Rodzinne kolędo...
Źródła "cywilizacji ...
Adoracja
100lecie parafii NSPJ
Słowo Bp Grzegorza Kaszaka na perygrynację figury NSPJ

Objęcie patronatu przez Bp Grzegorza Kaszaka

Objęcie patronatu przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza

Błogosławieństwo Benedykta XVI

SERCE JEZUSA
Historia kultu

Dla czcicieli NSPJ

Akt zawierzenia

Litania

Pierwsze piątki - obietnice

Tajemnica jedności i miłości

Modlitwa do Świętego Michała Archanioła - odmawiajcie codziennie!!!
Św. Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a ty, wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Dzielić się miłością z będącymi w potrzebie - ROK 2017

 

          Święty brat Albert Chmielowski mawiał: trzeba być dobrym jak chleb który leży na stole, z którego każdy może ukroić kromkę dla siebie. Te myśli przypominamy sobie w kontekście czynów miłości dla potrzebujących naszych parafian z racji świąt wielkanocnych. Od przyjętego chrztu świętego jesteśmy uczniami Jezusa.  Posługa miłosierdzia jest zdaniem każdego ochrzczonego. Życie potwierdza, że zawsze troska o potrzebujących była i jest przedmiotem troski w przestrzeni życia parafii. Święty Adam Chmielowski jawi się nam jako niedościgły wzór czynów miłosierdzia.  Jako wspólnota parafialna przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach staramy się troszczyć o biednych, potrzebujących. W miesiącach zimowych Stowarzyszenie Promocji Dzielnicy Strzemieszyce związane z  parafią wydaje gorącą zupę.  Z pewną nieśmiałością można powiedzieć że w sprawie troski o potrzebujących jako parafia mamy swego rodzaju wypracowaną tradycję. Nasi wierni poprzez składane do wyznaczonych koszy trwałych  produktów, artykułów spożywczych dzielili się z innymi swoją miłością. Obserwując takie postawy w naszej wspólnocie parafialnej warto przypomnieć słowa Jezusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (…)”. Osobiście się cieszę, to bardzo dobrze, że nasza wspólnota parafialna ma wrażliwe serca.   Z dostarczonych produktów, artykułów, spożywczych nasza Akcja Katolicka  i inne osoby przygotowały paczki świąteczne. Także, tą drogą składam serdeczne podziękowanie naszym wiernym z parafii za składane trwałe produkty, artykuły, datki na święta Wielkanocy dla potrzebujących. Serdecznie dziękuję Akcji Katolickiej i innym osobom za przygotowanie świątecznych paczek i dostarczenie pod wskazany adres.   

 Dodane przez Bazylika dnia maj 06 2017 10:52:09 ˇ 0 Komentarzy ˇ 857 Czytań Drukuj
Informacja dotycząca nawiedzania figury Matki Bożej Fatimskiej

                                                                                                                                                    30.  03. 2017 r.

        Drodzy Parafianie !

                     PEREGRYNACJA  FIUGURY  MATKI BOŻEJ  FATIMSKIEJ

Dnia 25 marca 2017 roku, w sosnowieckiej katedrze ksiądz biskup sosnowiecki przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej - dziękczynnej, za 25 lat powstania diecezji sosnowieckiej. Wówczas to, nastąpiło poświęcenie figurek Matki Bożej Fatimskiej dla poszczególnych parafii w diecezji. Figurki te nawiedzają w parafiach poszczególne domy, czas pobytu w poszczególnej rodzinie to jedna doba (można dłużej).  Przekazywanie figurki następuje od jednego do następnego domu. Jak rozumiemy, nawiedzenie  figury Matki Bożej stanie się wspaniałą okazją, aby przez dobre i prawe dłonie Matki Bożej Fatimskiej spłynęły na nasze rodziny w parafii liczne łaski. Każdy może zawierzyć Matce Bożej rozmaite trudne sprawy. Peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej zbiega się z setną  rocznicą objawień fatimskich. Wówczas to, Maryja przekazała swoje Orędzie.    Jezus chce, aby Jego Najświętsze Serce było czczone razem z Niepokalanym Sercem Maryi. W 1917 roku w Fatimie Matka Najświętsza objawiła się trójce dzieci. Ukazała Swoje Niepokalane Serce otoczone cierniowa koroną. Określiła nabożeństwo do Niego, które ma być ratunkiem dla upadającej ludzkości. Powiedziała: „Bóg chce wprowadzić na całym świecie cześć Mojego Niepokalanego Serca. Tym, którzy przyjmują to nabożeństwo, obiecuję zbawienie. Dusze te będą przez Boga kochane jak kwiaty, postawione przeze Mnie na ozdobę jego tronu”.
Umierająca Hiacynta, jedna z trójki dzieci „fatimskich” przekazała: „Serca Jezusa chce być czczone i miłowane razem z Niepokalanym Sercem Maryi”.
Matka Najświętsza powiedziała: „Mój Syn chce, abym była więcej znana i miłowana”.                      

Drodzy mieszkańcy Parafii !
Nie bójmy się zaprosić do naszych domów, do rodzin, Matki Bożej w znaku Fatimskim. Pragnieniem nas kapłanów z parafii, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach  jest, aby tak ważny gość jak Matka Najświętsza  na krótki czas zagościła w naszych domach.          Od 3 kwietnia 2017 r., rozpocznie się nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w rodzinach naszej parafii. Nawiedzenie rozpocznie się od ul. Strzemieszyckiej, od rodziny:
Mączka i Chejczyk.

 Dodane przez Bazylika dnia kwiecień 01 2017 23:01:42 ˇ 0 Komentarzy ˇ 877 Czytań Drukuj
Wędrówka z Bogiem po górskich szlakach !

Dnia 27 października 2013 r. Liturgiczna Służba Ołtarza, ministranci i młodzież gimnazjalna z naszej parafii udali się na spotkanie z Bogiem na górski szlak. Celem wędrówki była Wielka Racza. Piękna pogoda i widok Tatr wynagrodziły trud wyprawy.W czasie wycieczki uczestnicy widzieli także świątynię koło Milówki. Owa świątynia jest słynna z faktu, że została zbudowana w jedną noc. To było na przekór władzom komunistycznym odmawiającym zgody na powstanie tej świątyni. Ten fakt zrodził refleksję nad tajemnicą wiary we współczesnym świecie.

 

 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 02 2013 20:09:16 ˇ 1 Komentarzy ˇ 1210 Czytań Drukuj
Podziękowanie od Siostry Teodory Jadwigi Grudzińskiej z Ndelele ( Październik 2013r.)

Przewielebny Księże Prałacie !                   

Składam serdeczne podziękowanie Księdzu Prałatowi Zbigniewowi Książek – proboszczowi Parafii przy Bazylice p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach, za umożliwienie dokonania loterii fantowej na cele Misji w Ndelele, w szczególności adopcji chłopca Glada. Ten chłopiec dzięki temu wsparciu, tej adopcji ma szansę chodzić do szkoły, ma szansę mieć książki i czuć się kochanym na odległość. Dziękuje także Kochanym Siostrom, i Ukochanym Dzieciom z Koła Misyjnego za rodzinne podanie ręki sierocie. Dziękuje wszystkim osobom z parafii za tę pomoc. Miło widzieć jak ten chłopiec się rozwija i dba o tornister, na każda przerwę idzie się bawić z dziećmi, ale z tornistrem na plecach, jak jemu powiedziałam zostaw w klasie tornister, a on odpowiedział „tu jest całe moje bogactwo i boję się że mi ktoś to może ukraść” to całe bogactwo to 2 zeszyty, ołówek i gumka i 3 ksiązki. Oby tak każde dziecko ceniło bogactwo nauki. Serdecznie dziękuje i dług wdzięczności spłacam modlitwą wspólna z Gladem. Aby wam Pan Bóg wynagrodził trud i dał wam siłę by się nie zniechęcać w czynieniu dobra innym. Na Boże Narodzenie napiszę list o języku uśmiechu, którego nauczyło mnie dziecko 4 letnie dziecko. Dlatego już teraz przesyłam Wam ciepły nasz uśmiech.

                                                                                                                                                                              Siostra Teodora Jadwiga Grudzińska z Ndelele

 Dodane przez Bazylika dnia listopad 11 2013 17:12:07 ˇ 1 Komentarzy ˇ 1251 Czytań Drukuj
NIEDZIELA MISYJNA w NASZEJ PAFAFII 20 października 2013 r.

 

W niedzielę 20 października 2013 r. w naszej parafii uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Misyjny. Podczas uroczystej liturgii dzieci z PDMD przebrane w stroje z  różnych kontynentów wprowadziły wiernych w atmosferę misyjną. Poprzez śpiew i modlitewne gesty zachęcały by otwierać swoje serca na potrzeby ubogich ludzi.

Jak każdego roku od dłuższego czasu dzieci i rodzice wraz  z katechetami przygotowywali loterie misyjną, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony wiernych. Dzięki hojności naszych parafian chłopiec o imieniu Glad z Ndelele (Kamerun) otrzymał możliwość uczęszczania do szkoły i bycia kochanym. Szkoła w Kamerunie jest płatna. Zatem nie wszystkie dzieci mogą podjąć naukę w szkole ze względu na brak środków finansowych. Dla Glada, który jest sierotą to jedyna szansa zdobycia zawodu na lepsze jutro, na lepsze życie.  

Jako parafia serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania loterii i jej realizacji. Ogromna liczba dzieci i rodziców z naszych szkół w Strzemieszycach, wielu naszych parafian hojnie wspierało misyjną loterie fantami.

 

 

                                             Opracowanie  Siostry Pasjonistki  Jozafata i Ludmiła 

 

 Dodane przez Bazylika dnia listopad 11 2013 16:13:01 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1158 Czytań Drukuj
Autokarowa pielgrzymka z Parafii przy bazylice pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej — Strzemieszycach. (22. 09. 2013 r.)

 W sobotę 22 września 2013 r. nasza Parafia przeżyła autokarową pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Kalwaria to sanktuarium Pasyjne i Maryjne. Poprzez pielgrzymowanie wierni uprzytamniają sobie cel przybycia do sanktuarium. Nasze pielgrzymowanie odbywa się w roku wiary. Idzie o to, aby wiara była żywa i odważna. Pielgrzymujemy, aby umocnić się w wierze. Przybywanie do Kalwarii jest wyrazem żywej wiary. To w Kalwarii pielgrzymi wpatrują się i myślą o cierpiącym Chrystusie i Matce Najświętszej. Owo kalwaryjskie sanktuarium jest znakiem, że Maryja chce być razem z nami. Matka Najświętsza zawsze nam pomaga jeśli się otworzymy na jej obecność.

 Razem z wiernymi naszej Parafii był ks. Zbigniew Książek — proboszcz. Głównym punktem tej pielgrzymki była Masza św. której przewodniczył i wygłosił kazanie nasz ks. biskup Grzegorz Kaszak. Następnie pielgrzymi uczestniczyli w modlitewnej procesji po dróżkach kalwaryjskich. Wówczas rozważano tajemnice z życia i męki Chrystusa i Jego Matki - Maryi. Rozumiemy, że Maryja jest z nami, aby nas bronić i chronić. Kalwaryjskie dróżki są dobrym miejscem do zamyślenia, do rozważenia tajemnic z życia Chrystusa i Matki Najświętszej. Kalwaryjskie sanktuarium jest idealnym miejscem do przemyślenia swojego życia. Ponad pięć godzin trwała modlitewna wędrówka pielgrzymów po dróżkach.

 Niezapomnianym akcentem na trasie tej pielgrzymki było nawiedzenie Wadowic. Wadowice to papieskie miasto błogosławionego Jana Pawła II.Udało się zwiedzić tamtejszą bazylikę i miasto. Nasi pątnicy modlili się w bazylice w Wadowicach.

 Dodane przez Bazylika dnia wrzesień 26 2013 19:36:48 ˇ 0 Komentarzy ˇ 957 Czytań Drukuj
Koncert Wrześniowy, 8. IX 2013 r .

 Dnia 8 września, - w niedzielę 2013 r. w Dzień Narodzenia Matki Bożej mury naszej bazyliki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej — Strzemieszycach gościły zespół muzyczny „Pielgrzym". Występują  w nim głownie osoby młode, są wokalistami, instrumentalistami. Wykonawcy muzyki i śpiewu w swoich muzycznych wystąpieniach nawiązują do wypracowanej tradycji pielgrzymowania.

  Zespół ten z ogromną  pasją, zaangażowaniem i miłością śpiewa na cześć Chrystusa i Jego Matki. Zespól muzyczny „Pielgrzym" upowszechnia kulturę muzyczna, religijną. Godna uwagi jest strona muzyczna, gdzie prezentowane są atrakcyjne walory instrumentalne i wokalne.Tym razem dnia 8 września 2013 roku na Mszy św. o godz. 10.30 w Bazylice przy naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej — Strzemieszycach, odbył się koncert zespołu „Pielgrzym". Tak się złożyło, że 8 września czcimy tajemnicę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  i wówczas oprawa muzyczna, wokalna była wykonana przez piękny, sympatyczny zespół „PIELGRZYM".

 Pasja śpiewu, artyzm wykonywanych utworów, używanie wielu różnych instrumentów muzycznych, to wszystko wpisuje się piękne dzieło ewangelizacji przez muzykę i śpiew religijny. Po zakończonej Mszy św. „Pielgrzym" nadal koncertował.

 Dodane przez Bazylika dnia wrzesień 26 2013 19:29:13 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1280 Czytań Drukuj
Łaska Pana Naszego

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię”…

     To pierwszy akt miłości Boga do świata i człowieka. Do CZŁOWIEKA, bo uczynił go i uczynił go  ponad innymi stworzeniami. Nadał mu władze kreacjonizmu – pozwolił nazwać, a więc przywołać prawdziwym imieniem, każde zwierzę i istotę ożywioną. Ma mu służyć i podlegać jego woli. Po okazaniu nieposłuszeństwa Panu człowiek  - mężczyzna i kobie        ta – zostają wypędzeni z Raju. Łaska Pana jest jednak wszechogarniająca – Pan pozwala człowiekowi żyć  - w trudzie i znoju,   ale nadal w ŁASCE PANA… Człowiek wie, że w znoju i pocie pracować będzie, rodzić w bólu, ale też nadal może czynić sobie ziemię poddaną – i to błogosławieństwo jest cudownym umożliwieniem kreacjonizmu po dziś dzień ( to widać np. w potrzebie kształtowania przestrzeni zielonej wokół domów, osiedli, w miastach…).

   Tęsknota za Boskim porządkiem, ładem, pięknem, tęsknota za łącznością z Naturą stworzoną z Bożej Laski są w tym dziele tworzenia bardzo uwidocznione…

 Dodane przez Bazylika dnia styczeń 22 2013 21:20:29 ˇ Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 1217 Czytań Drukuj
Ochotnicza Straż Pożarna - Strzemieszyce 28. X. 2012 r.

W niedzielę 28 października 2012 r., na mszy św. o godz. 12.oo w bazylice w Strzemieszycach Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie Górniczej  - Strzemieszycach przeżywała swoje świętowanie. 

Gdzie w sposób uroczysty został poświęcony zakupiony Sprzęt Ratownictwa Technicznego. Również podczas świętowania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Moje Bezpieczne Wakacje 2012”.  Następnie wręczono  nagrody.

Na program uroczystości składała się  Msza św. koncelebrowana przewodniczył ks. Prałat Henryk Kuczop – Śląski Kapelan Straży Pożarnej

W koncelebrze uczestniczyli ks. Prałat Stefan Wyporski – Diecezjalny Kapelan Straży Pożarnej, ks. Prałat Zbigniew Książek – proboszcz miejscowej Parafii.

Wśród zaproszonych gości należy wymienić: Generała Brygady Zbigniewa Meresa – Senatora Rzeczypospolitej Polskiej. Brygadiera Tomasza Kościow - Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Brać Strażącka, Zaprzyjaźnione jednostki OSP z Błędowa, Łośnia, Orkiestrę Dętą, Dyrekcje miejscowych Szkół w Strzemieszycach, Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej,  Koło Gospodyń  i Polski Czerwony Krzyż z tutejszej Parafii. Należy podkreślić, że poszczególne zaproszone grupy zaakcentowały swoją obecność Pocztami Sztandarowymi. 

Zaproszeni goście uczestniczyli także w spotkaniu rekreacyjnym, które się odbyło w budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzemieszycach.

Nad całością tegoż świętowania czuwał Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzemieszycach Krzysztof Markowski. 

 

Zdjęcia z tego pięknego wydarzenia pojawią się w krótce w naszej galerii. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:36:44 ˇ 1 Komentarzy ˇ 1483 Czytań Drukuj
TYDZIEŃ MISYJNY Światowy Dzień Misji w naszej parafii 21 X 2012 r.

Do Światowego Dnia Misyjnego dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego przy naszej parafii przygotowywały się już od września. Wraz z rodzicami i katechetami zbieraliśmy materiały do loterii fantowej w postaci zabawek i innych przydatnych rzeczy. Ze szczerym sercem dzieci oddawały swoje ulubione zabawki wykazując w ten sposób solidarność z dziećmi z krajów misyjnych.  Nasza grupa misyjna adopcją na odległość dwóch kolegów z Kamerunu w Afryce. Koło misyjne wraz z S. Jozafatą ze Szkoły Podstawowej nr 17 adoptowały Glada, a dzieci z koła misyjnego w Szkole Podstawowej nr 5 adoptowały Gonnego.  

Dnia 21 października 2012 r. w Niedzielę Misyjną od samego rana ruszyła loteria na rzecz misji. Zebrano 1300 złotych które przeznaczono na utrzymanie i naukę adoptowanych chłopców przez cały rok.

Ogniska misyjne z animatorami przygotowały uroczystą oprawę liturgiczną. Podczas Mszy Świętej dzieci przebrane w stroje reprezentujące poszczególne kontynenty modliły się za misje i misjonarzy. Nadto przypominały o potrzebie wzajemnej pomocy.

                                                                                    Opracowanie S. Jozafata, S. Ludmiła. 

 

Zdjęcia z loterii misyjnej pojawią się w krótce w naszej galerii. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:35:58 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1182 Czytań Drukuj
Na szlaku bł. Jana Pawła II

Dnia 20 X 2012 r. Liturgiczna Służba Ołtarza z naszej parafii wraz z młodzieżą i gimnazjalistami przemierzyła fragment górskiego szlaku Jana Pawła II. Wędrowali na Babią Górę / 1725 metrów nad poziom morza /. Na tamtejszym szczycie, wszyscy uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez ks. Włodzimierza Machurę w intencji naszej parafii. Mogli w tamtejszej scenerii podziwiać piękno Tatr.

                                                                                    Głos Serca nr 10/2012 (195)

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:35:04 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1093 Czytań Drukuj
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
muzyka

MusicPlaylist
Music Playlist at MixPod.com
KANCELARIA - potrzebne dokumenty
do chrztu

do ślubu

do pogrzebu

Słowa zmieniające życie
"Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33)
SŁOWO BOŻE NA DZIŚ - KLIKNIJ!

Grupy działające w parafii
Schola

Oaza młodzieżowa

Liturgiczna Służba Ołtarza

Koło Przyjaciół Radia Maryja

Koło misyjne dzieci

Koło biblijne

Akcja katolicka

WARTOŚCIOWE STRONY
JAN PAWEŁ II Szukałem was

Diecezja Sosnowiecka

Internetowa Liturgia Godzin

Opoka

Pomoc duchowa

Czytania na każdy dzień

Biblia online

Kapłaństwo

Papieskie dzieło misyjne dzieci

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie