Parafia NSPJ w Strzemieszycach
Strona Główna - Historia parafii - Msze i nabożeństwa - Duszpasterze - KONTAKT - Siostry Pasjonistki
Search   
Nawigacja
Artykuły
Ogłoszenia parafialne
Intencje parafialne
Galeria
Parafialna Księga Gości
Ostatnie Artykuły
Rodzinne kolędo...
Źródła "cywilizacji ...
Najświętsze Serce Je...
Tarcza przeciw złu
Serce które uzdrawia.
Adoracja
100lecie parafii NSPJ
Słowo Bp Grzegorza Kaszaka na perygrynację figury NSPJ

Objęcie patronatu przez Bp Grzegorza Kaszaka

Objęcie patronatu przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza

Błogosławieństwo Benedykta XVI

SERCE JEZUSA
Historia kultu

Dla czcicieli NSPJ

Akt zawierzenia

Litania

Pierwsze piątki - obietnice

Tajemnica jedności i miłości

Łaska Pana Naszego

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię”…

     To pierwszy akt miłości Boga do świata i człowieka. Do CZŁOWIEKA, bo uczynił go i uczynił go  ponad innymi stworzeniami. Nadał mu władze kreacjonizmu – pozwolił nazwać, a więc przywołać prawdziwym imieniem, każde zwierzę i istotę ożywioną. Ma mu służyć i podlegać jego woli. Po okazaniu nieposłuszeństwa Panu człowiek  - mężczyzna i kobie        ta – zostają wypędzeni z Raju. Łaska Pana jest jednak wszechogarniająca – Pan pozwala człowiekowi żyć  - w trudzie i znoju,   ale nadal w ŁASCE PANA… Człowiek wie, że w znoju i pocie pracować będzie, rodzić w bólu, ale też nadal może czynić sobie ziemię poddaną – i to błogosławieństwo jest cudownym umożliwieniem kreacjonizmu po dziś dzień ( to widać np. w potrzebie kształtowania przestrzeni zielonej wokół domów, osiedli, w miastach…).

   Tęsknota za Boskim porządkiem, ładem, pięknem, tęsknota za łącznością z Naturą stworzoną z Bożej Laski są w tym dziele tworzenia bardzo uwidocznione…

 Dodane przez Bazylika dnia styczeń 22 2013 21:20:29 ˇ Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 675 Czytań Drukuj
Ochotnicza Straż Pożarna - Strzemieszyce 28. X. 2012 r.

W niedzielę 28 października 2012 r., na mszy św. o godz. 12.oo w bazylice w Strzemieszycach Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie Górniczej  - Strzemieszycach przeżywała swoje świętowanie. 

Gdzie w sposób uroczysty został poświęcony zakupiony Sprzęt Ratownictwa Technicznego. Również podczas świętowania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Moje Bezpieczne Wakacje 2012”.  Następnie wręczono  nagrody.

Na program uroczystości składała się  Msza św. koncelebrowana przewodniczył ks. Prałat Henryk Kuczop – Śląski Kapelan Straży Pożarnej

W koncelebrze uczestniczyli ks. Prałat Stefan Wyporski – Diecezjalny Kapelan Straży Pożarnej, ks. Prałat Zbigniew Książek – proboszcz miejscowej Parafii.

Wśród zaproszonych gości należy wymienić: Generała Brygady Zbigniewa Meresa – Senatora Rzeczypospolitej Polskiej. Brygadiera Tomasza Kościow - Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Brać Strażącka, Zaprzyjaźnione jednostki OSP z Błędowa, Łośnia, Orkiestrę Dętą, Dyrekcje miejscowych Szkół w Strzemieszycach, Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej,  Koło Gospodyń  i Polski Czerwony Krzyż z tutejszej Parafii. Należy podkreślić, że poszczególne zaproszone grupy zaakcentowały swoją obecność Pocztami Sztandarowymi. 

Zaproszeni goście uczestniczyli także w spotkaniu rekreacyjnym, które się odbyło w budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzemieszycach.

Nad całością tegoż świętowania czuwał Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzemieszycach Krzysztof Markowski. 

 

Zdjęcia z tego pięknego wydarzenia pojawią się w krótce w naszej galerii. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:36:44 ˇ 1 Komentarzy ˇ 904 Czytań Drukuj
TYDZIEŃ MISYJNY Światowy Dzień Misji w naszej parafii 21 X 2012 r.

Do Światowego Dnia Misyjnego dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego przy naszej parafii przygotowywały się już od września. Wraz z rodzicami i katechetami zbieraliśmy materiały do loterii fantowej w postaci zabawek i innych przydatnych rzeczy. Ze szczerym sercem dzieci oddawały swoje ulubione zabawki wykazując w ten sposób solidarność z dziećmi z krajów misyjnych.  Nasza grupa misyjna adopcją na odległość dwóch kolegów z Kamerunu w Afryce. Koło misyjne wraz z S. Jozafatą ze Szkoły Podstawowej nr 17 adoptowały Glada, a dzieci z koła misyjnego w Szkole Podstawowej nr 5 adoptowały Gonnego.  

Dnia 21 października 2012 r. w Niedzielę Misyjną od samego rana ruszyła loteria na rzecz misji. Zebrano 1300 złotych które przeznaczono na utrzymanie i naukę adoptowanych chłopców przez cały rok.

Ogniska misyjne z animatorami przygotowały uroczystą oprawę liturgiczną. Podczas Mszy Świętej dzieci przebrane w stroje reprezentujące poszczególne kontynenty modliły się za misje i misjonarzy. Nadto przypominały o potrzebie wzajemnej pomocy.

                                                                                    Opracowanie S. Jozafata, S. Ludmiła. 

 

Zdjęcia z loterii misyjnej pojawią się w krótce w naszej galerii. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:35:58 ˇ 0 Komentarzy ˇ 614 Czytań Drukuj
Na szlaku bł. Jana Pawła II

Dnia 20 X 2012 r. Liturgiczna Służba Ołtarza z naszej parafii wraz z młodzieżą i gimnazjalistami przemierzyła fragment górskiego szlaku Jana Pawła II. Wędrowali na Babią Górę / 1725 metrów nad poziom morza /. Na tamtejszym szczycie, wszyscy uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez ks. Włodzimierza Machurę w intencji naszej parafii. Mogli w tamtejszej scenerii podziwiać piękno Tatr.

                                                                                    Głos Serca nr 10/2012 (195)

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:35:04 ˇ 0 Komentarzy ˇ 599 Czytań Drukuj
Dzień Papieski 14. X. 2012 r.

Tegoroczny Dzień Papieski przeżywany buł pod hasłem: Jan Paweł II Papież Rodzinny. 

Tradycyjnie młodzież naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach pod przewodnictwem katechetów ks. Włodzimierza Machury, Pani Doroty Bobrowskiej zaprezentowała program słowno – muzyczny związany z Dniem Papieskim. W programie zostały zamieszczone między innymi fragmenty treści pielgrzymek do Ojczyzny. Owe treści stanowiły swego rodzaju panoramę nauczania błogosławionego Jana Pawła II w Ojczyźnie.

Młodzież w ten sposób przypomniała nam nauczanie błogosławionego Jana Pawła II.

Nie ulega wątpliwości, że błogosławiony Jan Paweł II doskonale rozumiał, czuł sprawy rodziny, zagadnienia związane z naszą Ojczyzną.

Błogosławiony Jan Paweł II w sposób niestrudzony pełnił posługę duchową dla Kościoła        i naszej Ojczyzny. W życiu Kościoła i poszczególnych wspólnot parafialnych poprzez coroczny Dzień  Papieski budowany jest żywy pomnik Jana Pawła II. Ów żywy pomnik jest budowany także przez przeprowadzaną zbiórkę funduszy na stypendia dla mniej zamożnej, a zdolnej młodzieży i dzieci. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:34:31 ˇ 0 Komentarzy ˇ 556 Czytań Drukuj
Koncert październikowy. 7. X. 2012 r.

Dnia 7 października 2012 r. w Dzień Matki Bożej Różańcowej mury naszej bazyliki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach gościły Zespół

Pieśni i Tańca „Ołowianie”. Zespół ten został założony 1976 roku. Jednym z celów istnienia    i działalności „Gołowian” jest między innymi propagowanie folkloru regionu Zagłębia Dąbrowskiego w Polsce i za granicą. Zespół posiada piękne, barwne stroje, także regionalne obrzędy. Te piękne barwne stroje nawiązują do różnych regionów. Nadto, pokazują bogactwo kultury, wypracowany dorobek, ogromne dziedzictwo. Godna uwagi jest strona muzyczna, gdzie prezentowane są atrakcyjne walory wokalne. W zespole występują nie tylko dorośli ale także dzieci. „Gołowianie” wykonują nie tylko pieśni i tańce regionu Zagłębia, ale także        z terenów regionu: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego i innych. Sama nazwa „Gołowianie” nawiązuje do  nazwy dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Gołonóg. Aktualnie zespół rozwija swoją działalność pod skrzydłami Pani Małgorzaty Kurtyka.

Tym razem dnia 7 października 2012 roku na Mszy św. o godz. 12.oo  Bazylice przy naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach, odbył się koncert Zespołu Pieśni   i Tańca „Gołowianie”. Październik jest miesiącem szczególnej czci Matki Bożej Różańcowej. „Gołowianie” w swoim repertuarze także wykonywali utwory Maryjne - religijne.

Pasja śpiewu, artyzm wykonywanych utworów, używanie wielu różnych instrumentów muzycznych, występowanie w pięknych tradycyjnych strojach, to wszystko wpisuje się piękno Zespołu Pieśni i Tańca „Gołowianie”. 

Po zakończonej Mszy św. „Gołowianie” nadal koncertowali.  Zdjęcia z tej uroczystości pojawią się już w krótce w naszej galerii. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:33:54 ˇ 0 Komentarzy ˇ 509 Czytań Drukuj
TRIDUUM ku czci św. Stanisława Kostki 2012 r.

W żywej pamięci Kościoła są zawsze święci patronowie. Św. Stanisław Kostka imponuje swoją osobowością, także w obecnych czasach. Uczy pięknego, cnotliwego życia. Uczy, jak stanąć pod płaszczem Niepokalanej Maryi która prowadzi do Syna Chrystusa.  Tradycyjnie w naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach, przeżyliśmy trzy dni TRDUUM poświęcone św. Stanisławowi Kostce. Pierwszego dnia  w niedzielę podczas liturgii rozważaliśmy prawdę dotycząca pięknego, świętego życia Stanisława Kostki. Dzieci i młodzież  poznawały postać św. Stanisława Kostki   podczas katechezy. Drugiego dnia w poniedziałek młodzież kl. II i III gimnazjum uczestniczyła w specjalnej liturgii, Msza św. z kazaniem i ucałowanie relikwii św. Stanisława Kostki. Tym samym młodzież gimnazjum zainaugurowała swoje przygotowania do bierzmowania.   

Trzeciego dnia od godz. 16.30 w kaplicy sióstr Pasjonistek z udziałem grupy dzieci ze Szkoły  Podstawowej rozpoczęły się wspólne modlitwy, litania, śpiew poświęcony św. Stanisławowi Kostce, modlitwa połączona z ucałowaniem relikwii. Po części modlitewnej na placu przy domu sióstr miało miejsce spotkanie rekracyjne, gdzie z pomocą rodziców zorganizowano grillowanie, konkurs wiedzy o św. Stanisławie, podchody odnoszące się do św. Stanisława Kostki.  Zabawy  z udziałem dzieci prowadzone były przez wodzireja. Około godz. 19.oo było zakończenie, gdzie błogosławieństwa udzielił dekanalny duszpasterz dzieci i młodzieży.  

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:33:17 ˇ 0 Komentarzy ˇ 470 Czytań Drukuj
Autokarowa pielgrzymka

W drugą sobotę września 2012 r. to znaczy w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  ( 8. 09. 2012 r.), nasza Parafia uczestniczyła w autokarowej pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wraz z wiernymi naszej Parafii był ks. Zbigniew Książek – proboszcz. Głównym punktem tej pielgrzymki była Masza św. której przewodniczył i wygłosił kazanie nasz ks. biskup Grzegorz Kaszak.  Następnie pielgrzymi uczestniczyli w modlitewnej procesji po dróżkach kalwaryjskich. Wówczas rozważano tajemnice z życia i męki Chrystusa i Jego Matki Maryi. Niezapomnianym akcentem na trasie tej pielgrzymki było nawiedzenie Wadowic. Wadowice to papieskie miasto błogosławionego Jana Pawła II.

Udało się zwiedzić tamtejszą bazylikę i miasto. Nasi pątnicy modlili się w bazylice w Wadowicach. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:32:19 ˇ 0 Komentarzy ˇ 423 Czytań Drukuj
Dziękczynienie za pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. 2012 r.

Po zakończonej sierpniowej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, która miała miejsce w dniach od 23 do 26 sierpnia 2012 r. tradycyjnie nasza Parafia zorganizowała  spotkanie po pielgrzymkowe. Potrzeba za wszystko zawsze i w każdym czasie dziękować Bogu. Tym razem dziękowaliśmy w środę 5. 09.  na Mszy św. wotywnej ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy za minione sierpniowe pisze pielgrzymowanie. Po Mszy św. miało miejsce radosne spotkanie rekreacyjne, gdzie były wspomnienia, śpiew, dzielenie się świadectwami z przeżytych duchowych wrażeń. Była także agapa – poczęstunek.    

 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:31:44 ˇ 0 Komentarzy ˇ 393 Czytań Drukuj
UZYSKANIE ODPUSTU ZUPEŁNEGO

 Dodane przez Bazylika dnia listopad 09 2012 16:28:34 ˇ 0 Komentarzy ˇ 414 Czytań Drukuj
UZYSKANIE ODPUSTU ZUPEŁNEGO

 Dodane przez Bazylika dnia listopad 09 2012 16:26:34 ˇ 0 Komentarzy ˇ 344 Czytań Drukuj
Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
KANCELARIA - potrzebne dokumenty
do chrztu

do ślubu

do pogrzebu

Słowa zmieniające życie
"Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33)
SŁOWO BOŻE NA DZIŚ - KLIKNIJ!

Grupy działające w parafii
Schola

Oaza młodzieżowa

Liturgiczna Służba Ołtarza

Koło Przyjaciół Radia Maryja

Koło misyjne dzieci

Koło biblijne

Akcja katolicka

WARTOŚCIOWE STRONY
JAN PAWEŁ II Szukałem was

Diecezja Sosnowiecka

Internetowa Liturgia Godzin

Opoka

Pomoc duchowa

Czytania na każdy dzień

Biblia online

Kapłaństwo

Papieskie dzieło misyjne dzieci

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie