Parafia NSPJ w Strzemieszycach
Strona Główna - Historia parafii - Msze i nabożeństwa - Duszpasterze - KONTAKT - Siostry Pasjonistki
Search   
Nawigacja
Artykuły
Ogłoszenia parafialne
Intencje parafialne
Galeria
Parafialna Księga Gości
Ostatnie Artykuły
Strzemieszycki Jubil...
Czerwiec – mie...
NABOŻEŃSTWO PIERWSZ...
Rodzinne kolędo...
Źródła "cywilizacji ...
Adoracja
100lecie parafii NSPJ
Słowo Bp Grzegorza Kaszaka na perygrynację figury NSPJ

Objęcie patronatu przez Bp Grzegorza Kaszaka

Objęcie patronatu przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza

Błogosławieństwo Benedykta XVI

SERCE JEZUSA
Historia kultu

Dla czcicieli NSPJ

Akt zawierzenia

Litania

Pierwsze piątki - obietnice

Tajemnica jedności i miłości

Dzień Papieski 14. X. 2012 r.

Tegoroczny Dzień Papieski przeżywany buł pod hasłem: Jan Paweł II Papież Rodzinny. 

Tradycyjnie młodzież naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach pod przewodnictwem katechetów ks. Włodzimierza Machury, Pani Doroty Bobrowskiej zaprezentowała program słowno – muzyczny związany z Dniem Papieskim. W programie zostały zamieszczone między innymi fragmenty treści pielgrzymek do Ojczyzny. Owe treści stanowiły swego rodzaju panoramę nauczania błogosławionego Jana Pawła II w Ojczyźnie.

Młodzież w ten sposób przypomniała nam nauczanie błogosławionego Jana Pawła II.

Nie ulega wątpliwości, że błogosławiony Jan Paweł II doskonale rozumiał, czuł sprawy rodziny, zagadnienia związane z naszą Ojczyzną.

Błogosławiony Jan Paweł II w sposób niestrudzony pełnił posługę duchową dla Kościoła        i naszej Ojczyzny. W życiu Kościoła i poszczególnych wspólnot parafialnych poprzez coroczny Dzień  Papieski budowany jest żywy pomnik Jana Pawła II. Ów żywy pomnik jest budowany także przez przeprowadzaną zbiórkę funduszy na stypendia dla mniej zamożnej, a zdolnej młodzieży i dzieci. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:34:31 ˇ 0 Komentarzy ˇ 912 Czytań Drukuj
Koncert październikowy. 7. X. 2012 r.

Dnia 7 października 2012 r. w Dzień Matki Bożej Różańcowej mury naszej bazyliki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach gościły Zespół

Pieśni i Tańca „Ołowianie”. Zespół ten został założony 1976 roku. Jednym z celów istnienia    i działalności „Gołowian” jest między innymi propagowanie folkloru regionu Zagłębia Dąbrowskiego w Polsce i za granicą. Zespół posiada piękne, barwne stroje, także regionalne obrzędy. Te piękne barwne stroje nawiązują do różnych regionów. Nadto, pokazują bogactwo kultury, wypracowany dorobek, ogromne dziedzictwo. Godna uwagi jest strona muzyczna, gdzie prezentowane są atrakcyjne walory wokalne. W zespole występują nie tylko dorośli ale także dzieci. „Gołowianie” wykonują nie tylko pieśni i tańce regionu Zagłębia, ale także        z terenów regionu: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego i innych. Sama nazwa „Gołowianie” nawiązuje do  nazwy dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Gołonóg. Aktualnie zespół rozwija swoją działalność pod skrzydłami Pani Małgorzaty Kurtyka.

Tym razem dnia 7 października 2012 roku na Mszy św. o godz. 12.oo  Bazylice przy naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach, odbył się koncert Zespołu Pieśni   i Tańca „Gołowianie”. Październik jest miesiącem szczególnej czci Matki Bożej Różańcowej. „Gołowianie” w swoim repertuarze także wykonywali utwory Maryjne - religijne.

Pasja śpiewu, artyzm wykonywanych utworów, używanie wielu różnych instrumentów muzycznych, występowanie w pięknych tradycyjnych strojach, to wszystko wpisuje się piękno Zespołu Pieśni i Tańca „Gołowianie”. 

Po zakończonej Mszy św. „Gołowianie” nadal koncertowali.  Zdjęcia z tej uroczystości pojawią się już w krótce w naszej galerii. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:33:54 ˇ 0 Komentarzy ˇ 866 Czytań Drukuj
TRIDUUM ku czci św. Stanisława Kostki 2012 r.

W żywej pamięci Kościoła są zawsze święci patronowie. Św. Stanisław Kostka imponuje swoją osobowością, także w obecnych czasach. Uczy pięknego, cnotliwego życia. Uczy, jak stanąć pod płaszczem Niepokalanej Maryi która prowadzi do Syna Chrystusa.  Tradycyjnie w naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach, przeżyliśmy trzy dni TRDUUM poświęcone św. Stanisławowi Kostce. Pierwszego dnia  w niedzielę podczas liturgii rozważaliśmy prawdę dotycząca pięknego, świętego życia Stanisława Kostki. Dzieci i młodzież  poznawały postać św. Stanisława Kostki   podczas katechezy. Drugiego dnia w poniedziałek młodzież kl. II i III gimnazjum uczestniczyła w specjalnej liturgii, Msza św. z kazaniem i ucałowanie relikwii św. Stanisława Kostki. Tym samym młodzież gimnazjum zainaugurowała swoje przygotowania do bierzmowania.   

Trzeciego dnia od godz. 16.30 w kaplicy sióstr Pasjonistek z udziałem grupy dzieci ze Szkoły  Podstawowej rozpoczęły się wspólne modlitwy, litania, śpiew poświęcony św. Stanisławowi Kostce, modlitwa połączona z ucałowaniem relikwii. Po części modlitewnej na placu przy domu sióstr miało miejsce spotkanie rekracyjne, gdzie z pomocą rodziców zorganizowano grillowanie, konkurs wiedzy o św. Stanisławie, podchody odnoszące się do św. Stanisława Kostki.  Zabawy  z udziałem dzieci prowadzone były przez wodzireja. Około godz. 19.oo było zakończenie, gdzie błogosławieństwa udzielił dekanalny duszpasterz dzieci i młodzieży.  

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:33:17 ˇ 0 Komentarzy ˇ 813 Czytań Drukuj
Autokarowa pielgrzymka

W drugą sobotę września 2012 r. to znaczy w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  ( 8. 09. 2012 r.), nasza Parafia uczestniczyła w autokarowej pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wraz z wiernymi naszej Parafii był ks. Zbigniew Książek – proboszcz. Głównym punktem tej pielgrzymki była Masza św. której przewodniczył i wygłosił kazanie nasz ks. biskup Grzegorz Kaszak.  Następnie pielgrzymi uczestniczyli w modlitewnej procesji po dróżkach kalwaryjskich. Wówczas rozważano tajemnice z życia i męki Chrystusa i Jego Matki Maryi. Niezapomnianym akcentem na trasie tej pielgrzymki było nawiedzenie Wadowic. Wadowice to papieskie miasto błogosławionego Jana Pawła II.

Udało się zwiedzić tamtejszą bazylikę i miasto. Nasi pątnicy modlili się w bazylice w Wadowicach. 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:32:19 ˇ 0 Komentarzy ˇ 786 Czytań Drukuj
Dziękczynienie za pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. 2012 r.

Po zakończonej sierpniowej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, która miała miejsce w dniach od 23 do 26 sierpnia 2012 r. tradycyjnie nasza Parafia zorganizowała  spotkanie po pielgrzymkowe. Potrzeba za wszystko zawsze i w każdym czasie dziękować Bogu. Tym razem dziękowaliśmy w środę 5. 09.  na Mszy św. wotywnej ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy za minione sierpniowe pisze pielgrzymowanie. Po Mszy św. miało miejsce radosne spotkanie rekreacyjne, gdzie były wspomnienia, śpiew, dzielenie się świadectwami z przeżytych duchowych wrażeń. Była także agapa – poczęstunek.    

 

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 03 2012 08:31:44 ˇ 0 Komentarzy ˇ 740 Czytań Drukuj
UZYSKANIE ODPUSTU ZUPEŁNEGO

 Dodane przez Bazylika dnia listopad 09 2012 16:28:34 ˇ 0 Komentarzy ˇ 763 Czytań Drukuj
UZYSKANIE ODPUSTU ZUPEŁNEGO

 Dodane przez Bazylika dnia listopad 09 2012 16:26:34 ˇ 0 Komentarzy ˇ 640 Czytań Drukuj
Perygrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Jana Pawła II

Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II.

 

Nasza parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach w dniach od 24 do 25 kwietnia 2012 r., przeżyła peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II. Nawiedzenie trwało jedną dobę. Wspólnota parafialna przygotowywała się do tegoż religijnego, historycznego, wydarzenia poprzez rekolekcje w Wielkim Poście. Gdzie tematyka rekolekcji miała wiele akcentów nawiązujących do Miłosierdzia Bożego...
 Dodane przez Bazylika dnia maj 06 2012 13:50:34 ˇ Czytaj więcej ˇ 1 Komentarzy ˇ 1067 Czytań Drukuj
Postęp prac remontowych przy naszej parafii

Ratujemy mury bazyliki – prace gospodarcze,

/ marzec, kwiecień 2012 r./

 

 

Nasi parafianie, na początku ubiegłego stulecia w sposób ofiarny budowali bazylikę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach. Czas, czynniki atmosferyczne, każe nam z uwagą popatrzeć na mury naszej świątyni. W wielu miejscach mury te wymagają remontu. Od 19 marca 2012 r., trwają intensywne prace na wysokościach, przy pomocy rusztowań, gdzie przy remontowaniu murów pracują ekipy remontowe. Remontowane są częściowo mury świątyni od strony ulic Kozubka i Hetmańskiej. Faza początkowa prac przy murach, to gruntowne czyszczenie elewacji, wykuwanie powstałych ubytków, zamurowywanie zbędnych otworów i ubytków, wypełniane szczelin, fug między cegłami. Kolejny etap to...

 Dodane przez Bazylika dnia maj 06 2012 13:41:04 ˇ Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 779 Czytań Drukuj
Konkurs Plastyczny Ozdób Wielkanocnych i Konkurs Palm
Pod koniec miesiąca marca w Szkole Podstawowej nr 5 i 17 odbył się Konkurs
 „ Ozdób Wielkanocnych”.  W konkursie brali udział uczniowie z klas I – VI. 
 Dodane przez Bazylika dnia kwiecień 18 2012 18:40:00 ˇ Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 2003 Czytań Drukuj
Przyjęcie ministrantów
11 marca na Mszy Świętej o godz. 10:30 miało miejsce w naszej bazylice uroczyste przyjecie chłopców do służby ministranta przez ks. proboszcza Zbigniewa Książka. A przygotował ich ks. Włodzimierz Machura.
 Dodane przez Bazylika dnia marzec 17 2012 11:41:45 ˇ Czytaj więcej ˇ 0 Komentarzy ˇ 871 Czytań Drukuj
Strona 2 z 4 < 1 2 3 4 >
KANCELARIA - potrzebne dokumenty
do chrztu

do ślubu

do pogrzebu

Słowa zmieniające życie
"Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33)
SŁOWO BOŻE NA DZIŚ - KLIKNIJ!

Grupy działające w parafii
Schola

Oaza młodzieżowa

Liturgiczna Służba Ołtarza

Koło Przyjaciół Radia Maryja

Koło misyjne dzieci

Koło biblijne

Akcja katolicka

WARTOŚCIOWE STRONY
JAN PAWEŁ II Szukałem was

Diecezja Sosnowiecka

Internetowa Liturgia Godzin

Opoka

Pomoc duchowa

Czytania na każdy dzień

Biblia online

Kapłaństwo

Papieskie dzieło misyjne dzieci

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie