Koncert październikowy. 7. X. 2012 r.
Dodane przez Bazylika dnia Grudzień 03 2012 08:33:54

Dnia 7 października 2012 r. w Dzień Matki Bożej Różańcowej mury naszej bazyliki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach gościły Zespół

Pieśni i Tańca „Ołowianie”. Zespół ten został założony 1976 roku. Jednym z celów istnienia    i działalności „Gołowian” jest między innymi propagowanie folkloru regionu Zagłębia Dąbrowskiego w Polsce i za granicą. Zespół posiada piękne, barwne stroje, także regionalne obrzędy. Te piękne barwne stroje nawiązują do różnych regionów. Nadto, pokazują bogactwo kultury, wypracowany dorobek, ogromne dziedzictwo. Godna uwagi jest strona muzyczna, gdzie prezentowane są atrakcyjne walory wokalne. W zespole występują nie tylko dorośli ale także dzieci. „Gołowianie” wykonują nie tylko pieśni i tańce regionu Zagłębia, ale także        z terenów regionu: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, wielkopolskiego i innych. Sama nazwa „Gołowianie” nawiązuje do  nazwy dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Gołonóg. Aktualnie zespół rozwija swoją działalność pod skrzydłami Pani Małgorzaty Kurtyka.

Tym razem dnia 7 października 2012 roku na Mszy św. o godz. 12.oo  Bazylice przy naszej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach, odbył się koncert Zespołu Pieśni   i Tańca „Gołowianie”. Październik jest miesiącem szczególnej czci Matki Bożej Różańcowej. „Gołowianie” w swoim repertuarze także wykonywali utwory Maryjne - religijne.

Pasja śpiewu, artyzm wykonywanych utworów, używanie wielu różnych instrumentów muzycznych, występowanie w pięknych tradycyjnych strojach, to wszystko wpisuje się piękno Zespołu Pieśni i Tańca „Gołowianie”. 

Po zakończonej Mszy św. „Gołowianie” nadal koncertowali.  Zdjęcia z tej uroczystości pojawią się już w krótce w naszej galerii.