Parafia NSPJ w Strzemieszycach
Strona Główna - Historia parafii - Msze i nabożeństwa - Duszpasterze - KONTAKT - Siostry Pasjonistki
Search   
Nawigacja
Artykuły
Ogłoszenia parafialne
Intencje parafialne
Galeria
Parafialna Księga Gości
Ostatnie Artykuły
Strzemieszycki Jubil...
Czerwiec – mie...
NABOŻEŃSTWO PIERWSZ...
Rodzinne kolędo...
Źródła "cywilizacji ...
Adoracja
100lecie parafii NSPJ
Słowo Bp Grzegorza Kaszaka na perygrynację figury NSPJ

Objęcie patronatu przez Bp Grzegorza Kaszaka

Objęcie patronatu przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza

Błogosławieństwo Benedykta XVI

SERCE JEZUSA
Historia kultu

Dla czcicieli NSPJ

Akt zawierzenia

Litania

Pierwsze piątki - obietnice

Tajemnica jedności i miłości

Wspomnienie o księdzu Jerzym Popiełuszko.

Bogaty w wydarzenia był rok 1984. W wielu miejscach, wielu parafiach trwała ogromna, gorąca modlitwa w intencji naszej Ojczyzny – Polski. Z głębi serc na modlitwie śpiewano: „pomódl się dzisiaj siostro i bracie za Polskę, pomódl się za Ojczyznę”. Liczne grupy społeczne wówczas upominały się między innymi o miejsce krzyża, także o inne wartości. Upominano się o słuszne prawa.  Sprawy Ojczyzny były dla ks. Jerzego Popiełuszki zawsze na właściwym miejscu. Bowiem już 1982 roku liczni wierni gromadzili się na modlitwę w żoliborskim kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie za Ojczyznę. Duch tamtego czasu, tamtych dni powodował że wielu myśląc o Ojczyźnie modląc się śpiewało: „Ojczyzno ma tyle razy we krwi skąpana jakże wielka jest twoja rana, jakże długo cierpienie twe trwa (…). Myślano o tych którzy dla Ojczyzny cierpieli umocnieni w przekonaniu, że kroczą właściwą drogą. Modlono się gorąco o pokój w Ojczyźnie, o wolność, miłość, sprawiedliwość, o prawdę i umocnienie nadziei, o wolność dla więzionych, o godność pracy ludzkiej, o ugodę społeczną i w tylu różnych intencjach. Trzeba pamiętać że od 13 XII 1981 roku był u nas w Polsce stan wojenny. Dość powiedzieć że życie w Ojczyźnie od 13 XII 1981 r., zostało poddane surowym rygorom stanu wojennego. W tamtym czasie poranienie w naszej Ojczyźnie, poranienie wielu rodaków było ogromne. Owe rany, raz po raz były zadawane i rozdrapywane. Wśród grup społecznych w sposób aktywny obecny był ks. Jerzy Popiełuszko. Wobec pogróżek kierowanych do ks. Jerzego Popiełuszki niekiedy mawiał: „Przez śmierć i pogrzeb mogę więcej zrobić niż za życia. Dni od porwania ks. Jerzego Popoiełuszki, od jego męczeńskiej śmierci i trwający czas poszukiwania jego ciała – był to czas refleksji, zamyślenia, modlitwy w naszej Ojczyźnie. 

Dane mi było uczestniczyć w królewskim pogrzebie skromnego ks. Jerzego Popiełuszki. Na pogrzebie był podniosły, modlitewny nastrój. Taki pogrzeb może mieć tylko człowiek święty. Za wierność Bogu i Ojczyźnie oddał życie. Celebra pogrzebowa była sprawowana na wolnym powietrzu przed frontonem świątyni pw. św. Stanisława Kostki. Tam na pogrzebie padały wówczas między innymi słowa: „(…) na pogrzeb przyszła chyba cała Polska”. Ogromna ilość uczestników na Mszy św. pogrzebowej.  Wymowna i wzruszająca była dekoracja przed i na świątyni. Bowiem od wysokości wież świątyni spływała potężnych rozmiarów flaga Ojczyzny, maszt biało – czerwony. Ów maszt uformowany w taki sposób że przedstawiał rozdarcie flagi. Owo rozdarcie miało kształt litery „V”. Każdy doskonale to rozumiał że cierpi, krwawi Ojczyzna, ten żywy organizm. Flaga z tej dekoracji była uformowana w kierunku wysokiego katafalku gdzie spoczywała trumna zawierająca martwe, umęczone ciało męczennika ks. Jerzego Popiełuszki.    

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko cierpiał i znosił cierpienia za prawdę w życiu Kościoła w życiu społecznym. Dla nas ochrzczonych, wierzących ks. Jerzy Popiełuszko jest wzorem wytrwania w godzinie próby.

Po 26 latach męczeńskiej śmierci z rak oprawców, 6 czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. W uroczystościach beatyfikacyjnych na warszawskim placu Piłsudskiego uczestniczyło ok. 150 tys. wiernych. Wyniesienie na ołtarze kapłana, który oddał życie w obronie prawdy, wolności i godności ma szczególne znaczenie dla współczesnych Polaków. Dla nas wierzących trwanie przy tych wartościach jest obowiązkiem. Beatyfikacja ks. Jerzego jest wezwaniem aby w życiu publicznym naśladować jego heroiczną postawę. (opr. ks. Zbigniew Książek)

 Dodane przez Bazylika dnia luty 06 2011 22:39:49 ˇ 1 Komentarzy ˇ 599 Czytań Drukuj
Komentarze
aneta31114 dnia luty 09 2011 18:11:33
ta strona jest naprawdę bardzo pożyteczna i fajna . pozdrawiam smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
KANCELARIA - potrzebne dokumenty
do chrztu

do ślubu

do pogrzebu

Słowa zmieniające życie
"Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33)
SŁOWO BOŻE NA DZIŚ - KLIKNIJ!

Grupy działające w parafii
Schola

Oaza młodzieżowa

Liturgiczna Służba Ołtarza

Koło Przyjaciół Radia Maryja

Koło misyjne dzieci

Koło biblijne

Akcja katolicka

WARTOŚCIOWE STRONY
JAN PAWEŁ II Szukałem was

Diecezja Sosnowiecka

Internetowa Liturgia Godzin

Opoka

Pomoc duchowa

Czytania na każdy dzień

Biblia online

Kapłaństwo

Papieskie dzieło misyjne dzieci

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie