Parafia NSPJ w Strzemieszycach
Strona Główna - Historia parafii - Msze i nabożeństwa - Duszpasterze - KONTAKT - Siostry Pasjonistki
Search   
Nawigacja
Artykuły
Ogłoszenia parafialne
Intencje parafialne
Galeria
Parafialna Księga Gości
Ostatnie Artykuły
Strzemieszycki Jubil...
Czerwiec – mie...
NABOŻEŃSTWO PIERWSZ...
Rodzinne kolędo...
Źródła "cywilizacji ...
Adoracja
100lecie parafii NSPJ
Słowo Bp Grzegorza Kaszaka na perygrynację figury NSPJ

Objęcie patronatu przez Bp Grzegorza Kaszaka

Objęcie patronatu przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza

Błogosławieństwo Benedykta XVI

SERCE JEZUSA
Historia kultu

Dla czcicieli NSPJ

Akt zawierzenia

Litania

Pierwsze piątki - obietnice

Tajemnica jedności i miłości

NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH PIĄTKÓW MIESIĄCA

 

NABOŻEŃSTWO  PIERWSZYCH PIĄTKÓW MIESIĄCA

Dary Bożego Serca

Wielki Piątek. Pan Jezus umiera na krzyżu, a Jego Naj­świętsze Serce zostaje przebite włócznią. To Boskie Serce staje się dla dusz Mu odda­nych niewyczerpanym źród­łem miłosierdzia.

Dziś pierwszy piątek miesiąca. Co oznaczają wielkie obietnice Serca Jezusowego dane nam w tym nabożeñstwie? Czym są? Obietnice Serca Jezuso­wego dla tych, którzy podejmą nabożeństwo pierwszych piąt­ków miesiąca, związane są z objawieniami, które zostały skierowane do św. Małgorzaty Marii Alacoque (1675 r.). O czym zapewnia nas Zbawiciel?

 

1. Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.

Wraca terminologia wyod­rębniająca róźne stany, w któ­rych trwając, mamy osiągnąæ zbawienie. Jezus przypomina, że nasze drogi życiowe są po­wołaniem danym od Boga. Mówimy o stanie duchownym i świeckim, ale bardziej szcze­gółowo mamy stan zakonny, stan małżeński, stan samotny. Te stany potrzebują innych łask i Jezus obiecuje je dać każde­mu, kto odprawi naboźeñstwo pierwszych piątków miesąca.

 

2. Zgoda i pokój bądą panowały w ich rodzinach.

Ta obietnica potwierdza nau­kê Kościoła, że pokój nie jest stanem naturalnym, ale darem łaski. Nie dotyczy to tylko pro­blemów świata, ale teź naszych rodzin. Jezus zapewni przez swoją łaskę, że w naszych do­mach nie dojdą do głosu kon­sekwencje grzechu pierworod­nego (przede wszystkim egoizmu), który rodzi spory i kłót­nie. Pan obdarzy nas łaską, która będzie karmić miłość wzajemną.

 

3. Będę ich pocieszał we wszystkich ich strapieniach.

Nasze źycie pełne jest „jęku i płaczu na tym łez padole”. Jezus nie mówi o usunięciu z naszego życia problemów i bólu, ale obiecuje Boską po­ciechę w naszych zmartwie­niach. Ciekawe, że tak samo mówiła w Fatimie Maryja: „Będziecie cierpieć, ale łaska Boża będzie wam pociechą”.

 

4.  Bę   ich   bezpieczną ucieczką za życia, a szcze­gólnie przy śmierci.

Bywa, że mądrość Boża każe nam nie rozpoczynać walki ze Złym (bo oznacza przegraną), tylko ucieczkę. Serce Jezusa jest dla nas „miastem ucieczki”, w którym moźe schronić się grzesznik przed naleźną mu karą i przed „prawem szatana do jego duszy”!

 

5. Wyleję obfite błogosławieństwa na wszystkie ich przedsięwzięcia.

Jezus nie będzie wspierał wszystkich naszych działań. Obdarzenie ich błogosławień­stwem znaczy odwołanie się do ich „użyteczności dla zba­wienia”: złe przedsięwzięcia dzięki pobłogosławieniu nie powiodą się, a dobre przyniosą wielkie owoce.

6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło nieskończo­nego miłosierdzia.

Bywa, że nie pozostaje nam nic innego, jak odwołać się do Bożego Miłosierdzia, które jest tak wielkie, że może zakryć największy grzech. Jezus za­pewnia, że nie ma zła, które nie mogłoby zamieniać się w popiół w żarze Jego miłości.

 

7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.

Wielu z nas nie wie, co to znaczy gorąco pragnąć Boga, całym sercem zabiegać o zba­wienie, mieć za nic wszystko, co nie jest Boże. Jezus obiecuje, że udzieli nam łaski gorliwości, czyli gorącego pragnienia, by zawsze byæ z Nim i całym ser­cem odpowiadać na miłość Jego Serca.

 

8. Dusze gorliwe dojdą szybko • do wysokiej doskonałości.

Jeśli ktoś jest już „gorliwy", Jezus da mu łaskę osiągnięcia tego, za czym tęskni: łaskę zjednoczenia z Bogiem. Bo na tym polega pełnia życia i nasza doskonałość.

9. Błogosławić będę domy, w których obraz mego Serca będzie umieszczony i czczony.

Drugi raz pojawia siê słowo o rodzinie: znak, że w planach Bożych jest ona czymś pod­stawowym. Ta obietnica nie jest powtórzeniem drugiej, bo tym razem Jezus chce nam nie tylko dać fundament zgody i pokoju, ale wszystko dotknąć swoim błogosławieñstwem, by to, co dobre, kwitło, a co po­chodzi od Złego, umarło.

 

10. Kapłanom dam moc kruszenia serc najzatwardzialszych.

Nasi księża doskonale wie­dzą, jak zatwardziałe są serca niektórych ludzi i jak trudno je otworzyć na działanie Bożej miłości. Kapłanów praktyku­jącym nabożeństwo Jezus ob­darzy mocą otwierania każdego serca. Szczególnie w godzinie śmierci, bo „nie” wykrzyczane przez umierającego bardzo boli serce każdego kapłana...

 

11. Imiona tych, co rozszerzać będą to nabożeñstwo, bêdą zapisane w mym Sercu i na zawsze w Nim pozostaną.

Pojawia się nowy temat: już nie ma mowy o praktykowaniu nabożeństwa pierwszych piąt­ków. Jezus kieruje swą obiet­nicę do apostołów tego nabo­żeństwa. Zachêcający innych do odprawiania pierwszych piątków ma zapewnione do­świadczenie wielkiej miłości Jezusa. Co więcej - zbawienia, które owocuje byciem z Nim na wieki.

 

12. Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować  będą w pierwsze piątki przez dziewiêć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej,że nie umrą w sta­nie niełaski mojej ani bez sa­kramentów i że Serce moje sta­nie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci.

Ostatnia obietnica jest naj­większa. W godzinie, w której rozstrzygać się będzie nasze zba­wienie, Jezus udzieli nam łaski skruchy i zapewni obecność ka­płana, który pojedna nas z Bo­giem. A jeśli nasze grzechy będą tak wielkie, że będziemy wątpić w mo¿liwość ich odpuszczenia, Jezus będzie dla nas miejscem ucieczki - staniemy się „niedo­stępni” dla Bożej kary!

 

Jakie są warunki otrzy­mania tych wszystkich darów?

Przyjęcie Komunii świętej wy­nagradzającej Sercu Jezuso­wemu za grzechy swoje i całego świata przez dziewięć ko­lejnych pierwszych piątków miesiąca. 

 

Wincenty Łaszewski

 Dodane przez Bazylika dnia grudzień 21 2018 17:28:02 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1377 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
KANCELARIA - potrzebne dokumenty
do chrztu

do ślubu

do pogrzebu

Słowa zmieniające życie
"Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33)
SŁOWO BOŻE NA DZIŚ - KLIKNIJ!

Grupy działające w parafii
Schola

Oaza młodzieżowa

Liturgiczna Służba Ołtarza

Koło Przyjaciół Radia Maryja

Koło misyjne dzieci

Koło biblijne

Akcja katolicka

WARTOŚCIOWE STRONY
JAN PAWEŁ II Szukałem was

Diecezja Sosnowiecka

Internetowa Liturgia Godzin

Opoka

Pomoc duchowa

Czytania na każdy dzień

Biblia online

Kapłaństwo

Papieskie dzieło misyjne dzieci

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie