Parafia NSPJ w Strzemieszycach
Strona Główna - Historia parafii - Msze i nabożeństwa - Duszpasterze - KONTAKT - Siostry Pasjonistki
Search   
Nawigacja
Artykuły
Ogłoszenia parafialne
Intencje parafialne
Galeria
Parafialna Księga Gości
Ostatnie Artykuły
Strzemieszycki Jubil...
Czerwiec – mie...
NABOŻEŃSTWO PIERWSZ...
Rodzinne kolędo...
Źródła "cywilizacji ...
Adoracja
100lecie parafii NSPJ
Słowo Bp Grzegorza Kaszaka na perygrynację figury NSPJ

Objęcie patronatu przez Bp Grzegorza Kaszaka

Objęcie patronatu przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza

Błogosławieństwo Benedykta XVI

SERCE JEZUSA
Historia kultu

Dla czcicieli NSPJ

Akt zawierzenia

Litania

Pierwsze piątki - obietnice

Tajemnica jedności i miłości

Siostry Pasjonistki
HISTORIA ZGROMADZENIA

Dom zakonny SS. Pasjonistek w Strzemieszycach sięga początków Zgromadzenia. Powstał w 1919 r. założony przez Sługę Bożą Józefę Hałacińską; Założycielkę Zgromadzenia.

Matka Józefa będąc w podróży przynaglona wewnętrznym głosem, który odczytała jako wolę Bożą, udała się do Księdza Proboszcza Staszkiewicza, który ją przyjął bardzo życzliwie i dopomógł w zakupie terenu pod budowę domu. Z ogromnym wysiłkiem fizycznym i duchowym zorganizowała tu dom zakonny, który został erygowany kanonicznie przez Ks. Bpa Augustyna Łozińskiego - Ordynariusza diecezji kieleckiej. W tym domu Matka Józefa założyła zakład wychowawczy dla sióstr oraz szkołę życia; pracownię życia i haftu dla dziewcząt, których złożyło się ponad sto.

Wybuch II wojny światowej prawie doszczętnie pozbawił Siostry pracy i prowadzonych dzieł. W 1939 r. Siostry w ograniczonych warunkach prowadziły jeszcze przedszkole. Natomiast w 1941 r. okupanci niemieccy zajęli dom. Siostry zostały wywiezione częściowo do Płocka, kilka Sióstr do obozu w Działdowie. Po zwolnieniu z obozu przewieziono Siostry do Kielc. Ks. Bp Czesław Kaczmarek pomógł Siostrom znaleźć pacę w zakładzie dla niemowląt i w noclegowni.

W 1945 r. Siostry wróciły do domu w Strzemieszycach, zastały go zdewastowany i brudny. Z trudem naprawiały zniszczenia i gromadziły sieroty oraz organizowały przedszkole. Ta ofiarna praca sióstr przetrwała do 1950 r. następnie władze komunistyczne odebrały przedszkole, a z sierocińca pozostało klika starszych pań, które dożyły w tym domu i spoczywają na parafialnym cmentarzu. W latach 1950 - 1990 dom był zamieszkały wyłącznie przez Siostry. Źródłem utrzymania była prywatna pracownia szycia i haftu, prowadzona przez starsze i chore Siostry, Gospodarstwo rolne, oraz praca przy parafii (zakrystianki w kościele i katechetki). Warunki życia i mieszkania były bardzo trudne. Dom wymagał kapitalnego remontu. Jako votum wdzięczności dla Założycielki Zgromadzenia Zarząd podjął trud remontu i przebudowy domu przystosowując go do zamieszkania przez osoby starsze potrzebujące całodobowej opieki. Remonty trwały około dziesięciu lat (inwestycja wymagała olbrzymich kosztów, które pokrywało Zgromadzenie). W patronalne święto Zgromadzenia św. Franciszka z Asyżu dn. 4.10. 2004 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Domu Opieki dla Osób Starszych im. Sługi Bożej Matki Józefy Hałacińskiej Założycielki Zgromadzenia. Od tego dnia Siostry przyjmują starszych i chorych potrzebujących całodobowej opieki. Liczba zgłaszających się osób ciągle wzrasta, przykro jest dawać odmowne odpowiedzi z powodu braku miejsc.

SS. Pasjonistki przez wszystkie lata istnienia w Strzemieszycach kontynuują dzieło swojej Założycielki. Spieszą z pomocą mieszkańcom przez modlitwę, świadectwo życia ewangelicznego, pracą katechetyczną w szkołach, w kościele parafialnym; zakrystianki. Opiekują się ludźmi w podeszłym wieku prowadząc Dom Opieki. Spieszą z pomocą pielęgniarską do rodzin; tam gdzie są o to proszone.

Komentarze
dosia dnia luty 15 2011 21:56:16
ten link na stronkę Sióstr jest nieaktualnysmiley
dumun dnia luty 26 2011 17:35:09
Pozdrawiam wszystkie siostry zakonne ze zgromadzenia Siostr Pasjonistek!!! Jestescie wspanialesmiley i robicie kawal dobrej roboty smiley i za to wam dziekujesmiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
KANCELARIA - potrzebne dokumenty
do chrztu

do ślubu

do pogrzebu

Słowa zmieniające życie
"Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą" (Łk 21,33)
SŁOWO BOŻE NA DZIŚ - KLIKNIJ!

Grupy działające w parafii
Schola

Oaza młodzieżowa

Liturgiczna Służba Ołtarza

Koło Przyjaciół Radia Maryja

Koło misyjne dzieci

Koło biblijne

Akcja katolicka

WARTOŚCIOWE STRONY
JAN PAWEŁ II Szukałem was

Diecezja Sosnowiecka

Internetowa Liturgia Godzin

Opoka

Pomoc duchowa

Czytania na każdy dzień

Biblia online

Kapłaństwo

Papieskie dzieło misyjne dzieci

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie